AutoCAD


1

AutoCAD Programı Nedir?

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan Autocad programı ilk olarak 1980 yılında Amerikan Autodesk firması tarafından geliştirilmiştir. Autocad bilgisayar üzerinde kullanılan bir tasarım programıdır ve İngilizce kısaltılmış hali ise CAD ve CAD tabanlı yazılım olarak adlandırılır. Autocad ilk vektör tabanlı çizim programı olma özelliğine sahiptir. Görüntü kalitesinden bağımsız olarak çizimlerin istenildiği kadar büyütülüp küçültme olanağı bulunur. Böylece çizimler boyutlandırılırken çözünürlük kaygısı güdülmez.

İngilizce “drawing” kelimesinin kısaltması DWG olarak belirlenmiştir. DGW ise tüm dünyada geçerliliğe sahip olan bir teknik resim formatıdır. DGW sayesinde Autocad kullanılarak çizilen içerikler kolaylıkla kaydedilip farklı bilgisayarlarda kullanılmak üzere aktarılabilir ya da çıktı alınabilir.

DGW’ye ek olarak geliştirilmiş olan bir diğer dosya formatı ise DXF olarak adlandırılır. DXF uzantılı dosyalar ile dosya içerisindeki çizimler farklı CAD programlarıyla entegre olacak şekilde kolaylıkla kullanılabilir.

 

AutoCAD Programı Ne İşe Yarar?

Autocad 3 boyutlu ve 2 boyutlu olmak üzere çeşitlilik gösteren tasarımların yapılmasına olanak sağlayan bir bilgisayar destekli programdır. Autocad programı kullanıcı dostu olacak şekilde geliştirilmiştir. Esnek ve özelleştirilmeye uygun bir yapıdadır. Autocad sayesinde tasarımlara mühendis dokunuşu yapılır.

Başlangıç aşamasındayken basit geometrik şekillerden ibaret olan çizimler Autocad sayesinde detaylandırılarak bir projeye dönüştürülebilir. Autocad kullanılarak kolaylıkla nesneler şekillendirilir.

Yakalama veya kenetleme olarak adlandırılan komut sayesinde çizimler oldukça kolaylaşır. Direkt komut ile ya da alt komut girilmek suretiyle çizimler tamamlanır. Bazı durumlarda ise zaman kazanmak amacıyla butonlara girilen kısa yollar sayesinde çizimler yerine getirilir.

Autocad programı kullanılarak kolaylıkla nesnelerin boyutları dönüştürülebilir. Bu sayede 2 boyutlu olan çizimler 3 boyuta çevrilir. Boyutlar biçimlendirilirken aynı zamanda modelleme ile düzenleme de gerçekleştirilebilir. Autocad kullanılarak çizilen projelerden hem ölçekli halde hem de basit hali ile çıktılar alınabilir. Autocad mimarlara ve mühendislere çok yönlü kolaylıklar sunan bir düzene sahiptir.

Autocad kullanarak çizim yapılırken kullanıcılar sınırsız bir alana sahip olur. Farenin yakınlaştırma ve uzaklaştırma özellikleri sayesinde de bu sonsuz alanı dilekleri gibi sınırlandırma olanağını elde ederler.

Autocad güncelleştirmeler sayesinde kendisini sürekli geliştiren ve bu sayede de popülerliğini arttıran bir tasarım yazılımıdır. Her bir yeni güncelleme sayesinde yazılımın kullanıcı dostu olan özellikleri perçinlenir.

Autocad günümüzde pek çok 3 boyutlu çizim programlarının alt tabanı olarak işlev görmektedir. Diğer yazılım programlarıyla da uyumlu olarak çalışır. Bu sebeple de başta mimarlık olmak üzere pek çok sektörün kullanmayı tercih ettiği bir yazılım haline gelmiştir. İki boyutlu proje çizimlerinin adeta vazgeçilmez yazılımı niteliğine sahiptir.

Mimarlık ve mühendislik alanlarında kullanılan Autocad sayesinde hem bina çizimi yapılabilir hem de makineyi oluşturan bir parça tasarlanabilir. Autocad pek çok mühendis tarafından tektik ve simülasyon yapmak amacıyla kullanılır. Autocad sayesinde inşaat mühendisleri ile inşaat teknikerleri proje okuyabilir, projede istenilen değişiklikleri yapabilir ve diğer programlar ile projeyi kolaylıkla birleştirebilir. Elektrik ve elektronik mühendisleri ise elektrik projelerinin çiziminde bu tasarım programından sıklıkla yararlanırlar. Makine mühendisleri makine parçalarının montajı ile simülasyonunu Autocad üzerinden gerçekleştirebilir. Makine mühendisleri özellikle invertör ve Solidworks olarak adlandırılan iki program ile Autocad’i birleştirerek kullanmayı tercih eder. Endüstri mühendisleri bu tasarım programı sayesinde modelleme yapabilirler. Harita mühendisleri ve harita teknikerleri ise Autocad’i Netcadle adlı diğer program ile eşleştirerek çalışmalarını yürütebilirler. Autocad iç mimarlar tarafından da oldukça yoğun olarak kullanılan bir tasarım programıdır. Autocad sayesinde iç mimarlar mobilya ve iç ile dış mekân tasarımı yapabilir. Mimarlar ise Autocad ile tasarımlarını 3 boyutlu hale getirebilir. Autovad’e ek olarak mimar ile iç mimarlar 3ds Max, ArchiCAd ve Revit gibi tasarım programlarını entegre edilmiş bir şekilde kullanırlar.

Tüm mühendislik türlerinde işlevselliğe sahip olan Autocad sayesinde ölçekli çıktılar alınabilir, boyutlandırmalar değiştirilebilir, proje analizi yapılabilir, montajlama denenebilir. Bu tasarım programı sayesinde proje çizimleri çok daha kolay ve kısa sürede üretilir.

 

AutoCAD Programının Kullanıldığı Sektörler Nelerdir?

Autocad mimarlık ve mühendisliğin pek çok dalımda kullanılan bir tasarım programıdır. Bu yüzden de farklı sektörlere yönelik olarak farklı Autocad yazılımları geliştirilmiştir. Söz konusu Autocad yazılımları şu şekilde sıralanabilir:

1. AutoCAD Yapısal Detaylandırma

 Autocad’in bu yazılım türü inşaat mühendisleri, mimarlar ile teknikerler tarafından kullanılır. Kiriş, kolon, perde be betonarme gibi yapılar bu program ile oluşturulur. Bu yazılım versiyonu sayesinde kolaylıkla metraj hesabı yapılabilir.

2. AutoCAD Mechanical

Makine mühendisleri ile teknikerler tarafından kullanılır. Bu yazılım sayesinde montajlama ve parça boyutlarının ölçülmesi kolaylıkla yapılabilir.

3. AutoCAD Electrical

Autocad’in bu yazılım versiyonu elektrik elektronik mühendisleri ile teknikerler tarafından kullanılır. Bu yazılım ile kolaylıkla devre çizimi tamamlanır.

4. Autocad Architecture

Mimarlar ile teknikerler tarafından kullanılan bir tasarım programıdır. Bu program ile plan çizilebilir, 3 boyutlu görünüşü çizilebilir ve kısa sürede kesit alınabilir. Hata payı oldukça azdır.

5. AutoCAD Civil 3D

İnşaat mühendisleri ile inşaat teknikerlerinin kullandığı bir tasarım programıdır. Bu program sayesinde taslak yapılarak tasarım üretilebilir. Demir yolu çizilebilir ve parselasyon yapılabilir.

6. AutoCAD Map

Çevre mühendislerinin kullandığı bir tasarım programıdır. Bu program sayesinde şehir alt yapısı tasarlanabilir, arazi modellenebilir ve kentleşme çalışmaları yürütülebilir.

7. AutoCAD MEP

Tesisat ile ilgilenen kişilerin kullanımına sunulmuş olan bir tasarım programıdır.

8. AutoCAD Plant3D

Mekanik işi ile ilgilenen kişilerin kullandığı bir tasarım programıdır. 3 boyutlu borulama işleri için kullanımı oldukça uygundur.

9. AutoCAD Raster Design

Bu tasarım programı haritacılıkta yoğun olarak kullanılır.

 

AutoCAD Programını Nereden İndirebilirim ?

AutoCAD programının sunduğu öğrenci sürümü 1 yıl boyunca ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Öğrenci sürümünü indirmeniz için önce kayıt olmanız gerekiyor. Buradan İndirme işlemi için siteye gidebilirsiniz ve kaydolabilirsiniz. 

AutoCAD programını satın almak isterseniz buradan Autodesk resmi sitesine gidebilirsiniz. 

 

AutoCAD Programının Klavye Kısayolları Var mıdır ?

AutoCAD programının klavye kısayolları bir çok programların olduğu gibi klavye kısayolları mevcuttur. Klavye kısayollarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

AutoCAD Programının Sistem Gereksinimleri

Windows işletim sistem gereksinimleri
İşletim sistemi Autodesk’in Ürün Destek Yaşam Döngüsü politikasını  izleyen 64 bit işletim sistemi .
İşlemci Temel : 2,5–2,9 GHz işlemci
Önerilen : 3+ GHz işlemci
Çoklu işlemci: Uygulama tarafından desteklenir
Hafıza Temel : 8 GB
Önerilen : 16 GB
Ekran çözünürlüğü Geleneksel Ekranlar:
Gerçek RenkliYüksek Çözünürlük ve 4K Ekranlarla 1920 x 1080 :
Windows 10, 64 bit sistemlerde desteklenen 3840 x 2160’a kadar çözünürlükler (uyumlu ekran kartıyla)
Ekran kartı Temel : 29 GB / sn Bant Genişliği ve DirectX 11 uyumlu 1 GB GPU
Önerilen : 106 GB / sn Bant Genişliği ve DirectX 11 uyumlu 4 GB GPU
Disk alanı 7.0 GB
Dağıtım Sihirbazı ile Dağıtım.

Lisans sunucusu ve ağ lisansına bağlı uygulamaları çalıştıracak tüm iş istasyonları TCP / IP protokolünü çalıştırmalıdır.

Microsoft® veya Novell TCP / IP protokol yığınları kabul edilebilir. İş istasyonlarında birincil oturum açma, Netware veya Windows olabilir.

Uygulama için desteklenen işletim sistemlerine ek olarak, lisans sunucusu Windows® Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows Server 2019 sürümlerinde çalışacaktır.

İşaretleme aygıtı MS-Fare uyumlu
.NET Framework .NET Framework sürüm 4.8 veya üzeri

 

Mac işletim sistem gereksinimleri
İşletim sistemi Apple® macOS® Catalina v10.15
Apple macOS Mojave v10.14
Apple macOS Yüksek Sierra v10.13
model Temel : Apple Mac Pro® 4.1, MacBook Pro® 5.1, iMac® 8.1, Mac mini® 3.1, MacBook Air®, MacBook® 5.1

Önerilen : Metal Grafik Motorunu destekleyen Apple Mac® modelleri

CPU Türü 64-bit Intel CPU
Önerilen : Intel Core i7 veya üstü
Hafıza Temel : 4GB
Önerilen : 8GB veya üstü
Ekran çözünürlüğü Temel : 1280 x 800 ekran
Yüksek Çözünürlük : 2880 x 1800 Retina Ekranlı
Disk alanı İndirme ve kurulum için 3 GB boş disk alanı
İşaretleme aygıtı Apple uyumlu Fare, Apple uyumlu İzleme Dörtgeni, Microsoft uyumlu fare
Ekran kartı Önerilen : Mac yerel yüklü grafik kartları
Disk Biçimi APFS, APFS (Şifreli), Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü), Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü, Şifreli)

 

AutoCAD Programının Nereden Öğrenebilirim ?

AutoCAD programını Udemy, Youtube ve çok yakında Kampüs Eğitimlerde bulabilirsiniz.

 

Proje Kampüs Destek Ekibi Mesajı

Paylaşarak Bizlere Destek Olduğunuzdan Dolayı Proje Kampüs Ekibi Olarak Teşekkür’ü Bir Borç Biliriz. Sağlıcakla Kalınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
Çağrı Enes YARDIMCIOĞLU

0 yorumlar

Proje Kampüs Yayın Hakları Gizlidir.