Adobe Illustrator


1

Adobe Illustrator Nedir ve Neden Kullanılır?

Adobe Illustrator, Adobe firmasının geliştirdiği vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Gelişmiş vektörel çizim imkanı sağlayan özellikleri ile öne çıkan Illustrator, aynı zamanda dünyada profesyoneller tarafından en çok kullanılan tasarım programlarından biridir.

Adobe Illustrator Nedir?

Dijital ortam çözümleri konusunda lider bir firma olan Adobe’un geliştirdiği grafik tasarım programı Adobe Illustrator, vektörel tabanlı bir yazılım türüdür. Illustrator’un bu kadar popüler olması ve profesyonel tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilir olmasının en büyük sebebi ise içeriğin başından beri bahsettiğimiz ”vektör” özelliğidir.

Kısaca örneklemek gerekirse; tamamen vektörlere bağlı kalarak tasarımların yapıldığı Illustrator’de; ne kadar büyük boyutlarda çalışmalar yapılırsa yapılsın, görüntüde bozulma olmaz. Adobe Illustrator’de oluşturulan vektör grafikleri çözünürlükten bağımsızdır. Yani piksel tabanlı tasarım programlarının aksine herhangi bir kalite kaybı yaşamadan sınırsız kez yeniden boyutlandırılabilir.

Adobe Illustrator ile Neler Yapılabilir?

Gerçek fotoğraflar kullanmayıp vektörler ile oluşturacağınız herhangi bir tasarımda Adobe Illustrator programını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Illustrator’un barındırdığı çok yönlü çizim araçları ile özgün vektörel çizimler yaratabilir, illüstrasyonlar ve tipografiler oluşturabilirsiniz.

Örneğin; grafik tasarımı, web tasarımı, site arayüzleri, firmaların; kartvizit, afiş, broşür, logo, banner tasarımı gibi kurumsal kimlik çalışmalarının tümü için Adobe Illustrator programından yararlanılabilir. Bu gibi tasarımların büyük boyutlarda baskı uygulamalarında ise yine Illustrator programına başvurulabilir. Çünkü, Adobe Illustrator’de hazırlanan çalışmaların ölçeklendirilmesi çok rahat bir şekilde yapılırken görüntüde bozulma ve kalite düşüklüklerinin önüne geçilir. Adobe Illustrator’de oluşturulan firma logosu küçük bir kartvizit üzerinde kullanılırken aynı zamanda çok büyük boyutlarda bir reklam panosu afişine de aynı kalitede basılabilir. Bu sayede oluşturulan tasarım üzerindeki en ufak ayrıntıya kadar her detay net bir şekilde görüntülenebilir ve gözden kaçmamış olur.

 

 

Adobe Illustrator Neden Kullanılır?

Adobe Illustrator aynı zamanda Windows’un yanı sıra MacOS işletim sistemlerinde de çalışabilmesi özelliği ile rakiplerinden bir adım öne geçmektedir. Diğer tasarım yazılımlarının bazı sürümlerinin MacOS işletim sisteminde çalışmaması sebebiyle Adobe Illustrator, profesyoneller tarafından tercih edilen tasarım programı unvanına sahip olmuştur.

Aslında temelde tasarım programlarının çoğu benzer işlevlere sahip olsa da Adobe Illustrator, sunduğu bazı özel imkanlar ile diğerlerinin önüne geçebilir. Adobe Illustrator’un değişim ve sürekli gelişim çağı olarak da adlandırabileceğimiz günümüz dünyasında en çok tercih edilme sebepleri arasında kuşkusuz, değişime imkan sağlama özelliği bulunur.

Kısaca anlatmak gerekirse, piksel tabanlı tasarım programlarında oluşturulan logo tasarımı ileride yeniden boyutlandırılmak istendiğinde, görüntü kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir. Adobe Illustrator ile vektörel olarak çizilmiş tasarımlar ise istenildiği zaman yeniden boyutlandırılabilir veya şekillendirilebilir. Bu da Adobe Illustrator’ün kurumsal firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin en büyük sebebidir. Zira kurumsal kimlik oluşumu veya değişimlerinde tasarımlara müdahale edip bozulmalara yol açmadan hızlıca yeniden üretip kullanabilme imkanı, günümüz şartlarında kolaylıkla tercih sebebi olabilecek bir özelliktir.

 

Adobe Illustrator ve Photoshop Arasında Bulunan Farklar Nelerdir ?

Her iki programında görünümleri ve görevleri benzer olsa da birisi piksel tabanlı (Photoshop), diğeri ise vektör tabanlı (Illustrator) tasarım programlarıdır. Buna örnek verecek olursak, her iki grafik tasarım programı da logo gibi şeyler yapmak mümkün olsa da bu tarz çalışmaların genelde vektörel olması uygun görülür. Hazırlanan şekil ileride yeniden değiştirilecek ve düzenlenecekse, boyutu değiştirilecekse, şekillendirilecekse piksel tabanlı olması bozulmasına yol açar. Vektörel olarak çizilmiş olan grafikler ise tekrar değiştirilebilir aynı zamanda boyutlandırılabilir. Bu yüzden de firmalar genellikle bu tarz simgeleri uygun görür. Yine de bundan “Illustratör kesinlikle daha iyi bir tasarım programıdır” sonucunu çıkarmamak gerekir, aksi taktirde Photoshop’un da daha iyi olduğu noktalar mevcuttur.

 

Adobe Illustrator İşletim Sistem Gereksinimleri

Windows Minimum gereksinim

İşlemci Çok çekirdekli Intel işlemci (64 bit desteği ile birlikte) veya AMD Athlon 64 işlemci
İşletim sistemi Microsoft Windows 7* (64-bit) Service Pack 1 veya Windows 10** (64-bit)
RAM 8 GB RAM (16 GB önerilir)
Sabit disk Yükleme için 2 GB kullanılabilir sabit disk alanı; yükleme sırasında ek boş alan gerekir; SSD önerilir
Monitör çözünürlüğü 1024 x 768 ekran (1920 x 1080 önerilir)

Illustrator’daki Dokunmatik çalışma alanını kullanmak için Windows 10 ile çalışan dokunmatik ekranlı bir tabletinizin veya monitörünüzün olması gerekir (Microsoft Surface Pro 3 önerilir).

GPU OpenGL 4.x

İsteğe Bağlı: GPU Performansı özelliğini kullanmak için Windows bilgisayarınızda minimum 1 GB VRAM (4 GB önerilir) olması ve bilgisayarınızın OpenGL 4.0 sürümünü veya sonrasını desteklemesi gerekir.

İnternet bağlantısı Gerekli yazılım etkinleştirme işlemleri, aboneliklerin doğrulanması ve çevrimiçi hizmetlere erişim için İnternet bağlantısı ve kayıt yaptırmak gerekir.*

* Bulut Belgeleri Windows 7’de desteklenmemektedir.

* * Windows 10’un 1507, 1511, 1607, 1703 ve 1709 sürümlerinde desteklenmemektedir.

 

macOS Minimum gereksinimler

İşlemci 64 bit desteği ile birlikte çok çekirdekli Intel işlemci
İşletim sistemi macOS sürüm 10.15 (Catalina), macOS sürüm 10.14 (Mojave) ve 10.13 (High Sierra)
RAM 8 GB RAM (16 GB önerilir)
Sabit disk Yükleme için 2 GB kullanılabilir sabit disk alanı; yükleme sırasında ek boş alan gerekir; SSD önerilir
Monitör çözünürlüğü 1024 x 768 ekran (1920 x 1080 önerilir)
GPU İsteğe Bağlı: GPU Performansı özelliğini kullanmak için Mac bilgisayarınızda minimum 1 GB VRAM (2 GB önerilir) olması ve bilgisayarınızın OpenGL 4.0 veya sonrasını desteklemesi gerekir.

eGPU için Mac OS 10.13.5 veya sonrası için destek.

KULLANICILAR İÇİN BİLDİRİM:

  • Bu ürünün etkinleştirilmesi ve kullanılması için İnternet bağlantısı, Adobe ID ve lisans sözleşmesinin kabul edilmesi gerekir. Bu ürün, belirli Adobe çevrimiçi hizmetleri veya üçüncü taraflarca sunulan çevrimiçi hizmetler ile entegre edilebilir veya bu hizmetlere erişim sağlayabilir. Adobe hizmetlerini yalnızca 13 yaşında ve daha büyük olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bu kullanıcıların ek kullanım koşulları ve Adobe Gizlilik İlkesi‘ni kabul etmeleri gerekir. Uygulamalar ve Hizmetler her ülkede veya dilde kullanılamayabilir ve önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir ya da kullanımdan kaldırılabilir. Ek ücretler veya üyelik ücretleri uygulanabilir.
  • Illustrator, sanallaştırılmış veya sunucu tabanlı ortamlarda desteklenmez. Bu ortamlar şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir: Citrix Metaframe/Citrix Presentation Server, NVIDIA Grid, Microsoft App-V, VMWare, Parallels ve Virtual PC. “İnce İstemciler” de sunucu tabanlı ortamlardır.
  • Illustrator; büyük-küçük harfe duyarlı dosya sistemlerinde, kaldırılabilir flash depolama cihazlarında ve ağ sürücülerinde desteklenmez.

 

Adobe Illustrator Programını Nereden İndirebilirim ?

Adobe İllustrator programına sahip olmak için ve deneme sürümünü kullanmak için  buradan ulaşabilirsiniz.

 

Adobe Illustrator Programının Klavye Kısayolları 

Adobe İllustrator Klavye Kısayollarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Adobe Illustrator Programının Nereden Öğrenebilirim ?

Adobe Illustrator programını Udemy, Youtube ve çok yakında Kampüs Eğitimlerde bulabilirsiniz.

 

Proje Kampüs Destek Ekibi Mesajı

Paylaşarak Bizlere Destek Olduğunuzdan Dolayı Proje Kampüs Ekibi Olarak Teşekkür’ü Bir Borç Biliriz. Sağlıcakla Kalınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
Çağrı Enes YARDIMCIOĞLU

0 yorumlar

Proje Kampüs Yayın Hakları Gizlidir.